Sztrak: Szcikkek, nyelvszeti segdeszkzk, valamilyen szempont szerinti rendszerezse.
Clja: gyakorlati (a kt- vagy tbbnyelv sztrak) s tudomnyos (egynyelv).
A sztrazs nem j kelet dolog, a kdexek korban mr ksztettek:.
glosszkat- ezek voltak az els szjegyzkek, melyek lehettek:
interlinerisak – teht kt sor kz rtk s
marginlis – a lapszlire jegyeztk fel a szavakat.
A leghresebb sztr 1502-bl Ambrzius Calepius egynyelv sztra. Nlunk az els ktnyelv (latin-magyar) a Szenci Molnr Albert ltal sszelltott Nnbergi sztr 1604-bl.
Az egynyelv sztrak csoportjai:
1. rtelmez sztrak (megmagyarzza a sz jelentst)
2. tjsztrak (egy adott rgi szavait rgzti)
3. trtneti sztrak (rgi nyelvllapotok szkincse)
4. etimolgiai sztrak (azt vizsglja, honnan szrmazik a sz)
5. ri sztrak (egy-egy r szkincse, ami nyelvllapotra utal vissza)
6. sajtos rendeltets sztrak (pl. rgi magyar csaldnevek, Bakasztr, Diksztr, stb.)
1. rtelmez sztrak
Lerjk a fbb jelentstartalom jegyeit, idegen szval megadjk, szinonimkat kzl. 1844-ben rtak ki elszr rtelmez sztrra plyzatot, ezt Czuczor Gergely s Fogarasi Jnos nyerte meg. Ez a sztr 4 ktetes volt, s 1862-74-ig jelent meg, ebben eredetmagyarzat is van.
- Ballagi Mr: A magyar nyelv teljes sztra , 2 ktetes 1867-1. ktet, 1872. – 2. ktet. A 19. sz. kz- s szpirodalmi szkincst rgzti, stlusrnyalatokat is megklnbztet, tj s idegen szavakat is alkalmaz.
- Balassa Jzsef: A magyar nyelv sztra. 1940-ben jelenik meg, mr nyelvhelyessgi szempontokat is bevezet, pl. kerlend x-nek az alkalmazsa.
- Orszgh Lszl- Brczi Gza: A magyar nyelv rtelmez sztra. 1953-62-ig jelent meg, kznapi szkincset dolgoz fel, szak- s mszavakat hasznl, tjszavakban jelli a kiejtst, a szrmazsi helyet, a szavak idrendi elhelyezst.
- az elz rvidtett vltozata: Magyar rtelmez kzisztr (Juhsz Jzsef-Szke Istvn-O. Nagy Gbor- Kovalovszky Mikls) 1972. Ez mr rajzokat, brkat, nyelvhelyessget, kz-s szaknyelvet is feldolgoz.
2. Tjsztrak
A nyelvjrsgyjtst korbban laikus emberek, papok, tantk vgeztk, leginkbb a szkincsre koncentrlva. A Magyar Nyelvr 1930 indulsval folyamatos tjszgyjts lesz jellemz. Kialakul mint tudomnyg: a nyelvjrstan. 1930-tl Csry Blint karolja fel ezt az gyet, akkor mr nyelvszek gyjtenek tjszavakat, kialaktjk ez egysges hangjellst, kiterjesztik a nyelvjrstant ms tudomnyokra pl. irodalom, trtnelem.
a, ltalnos tjsztr: gyjti az alaki (kanl-kaln), a jelentsbeli (bogr) s a valdi tjszavakat (peco, tcsni) s az sszes magyar nyelvjrst feldolgozza.
- Magyar tjsztr T.SZ. 1838. Buda. A Magyar Tuds Trsasg gondozsban jelent meg, az elszt Dbrentei Gbor, az utszt Toldy Ferenc rta, de a szerkesztje nem ismert, taln Vrsmarty vagy Kecskemti Csap Dniel volt. A finnugor npek krben ez az els tjsztr, mindhrom tpus tjszt gyjti, nem minden nyelvjrsbl, a sz pontos lelhelyt kzli.
- Szinnyei Jzsef: Magyar tjsztr M.T.SZ. 1. ktete 1893. 2. ktet 1897-1901. Az elszban a nyelvjrskutats trtnett s mdszereit taglalja. Felptse: a, megadja a jelentst a cmsznak latin vagy nmet megfelelvel b, rtelmezst segt szvegkrnyezetet ad, c, lelhelyet, d, adatkzl nevt.
- j magyar tjsztr U.M.T.SZ. 1890-1960. A Debreceni Nyelvkutat Intzet, az ELTE Nyelvjrstani Tanszke, s a MTA Nyelvtudomnyi Intzete szerkesztsvel.
b, Regionlis tjsztr: egy terlet nyelvjrshoz kthet szkincset gyjt. Ezen bell:
1. regionlis teljes tjsztr: egy rgi minden tjszavt gyjti
2. regionlis tjsztr: csak egyfajta tjszt vizsgl pl. Debreceni Cvis sztr: mestersghez kthet.
- Kiss Gza- Keresztes Klmn: Ormnsgi sztr 1953. Szintn hrom nemzedktl, lbeszd alapjn gyjt s rtelmezi a szavakat.
- Blint Sndor: Szegedi sztr 1957. lbeszdet gyjt, teleplstrtneti bevezetvel, nyelvjrsi jellemzkkel, szinonimakeresssel, rvidtssel, magyarzmondatokkal ltja el sztrt.
Tovbbi pl.-k: Kriza Jnos: Erdlyi tjsztr, Imre Samu: Felsri tjsztr, Villm Judit: Nagykrsi sztr, Kiss Jen: Mihlyi tjsztr, stb.
Jelents tovbb: Magyar nyelvjrsok atlasza- Deme Lszl s Imre Samu szerkesztsben 1950-.
3. Trtneti sztrak
Cl: egy nyelv szkincsnek, szkszletnek mltjt bemutatni fejldsben s vltozsban.
- Magyar nyelvtrtneti sztr Bcs-Pest 1868-71. szerk.: Mtys Flrin. rtelmezte a szavakat s latin magyarzatokkal ltta el.
- Magyar nyelvtrtneti sztr – Szarvas Gbor-Simonyi Zsigmond 1890-93. Cl: legrgebbi emlkektl a nyelvjtsig gyjteni, 1873-78-ig gyjtttk az anyagot, de a legrgebbi emlkeket nem ismertk, a nyelvjtsi anyagbl nknyesen vlogattak, megadtk a cmsz latin megfeleljt, rvidtst. rdekes, hogy az sszetett szavakat az uttag alapjn raktk sorba, htul trgymutatval lttk el, megadtk, hol tallkozhatunk elszr a szval s ennek idpontjt.
- Szily Klmn. A magyar nyelvjts sztra 1902 NY..SZ.
A korai szvegek ptlsra:
a, Berrr Joln-Kroly Sndor: Rgi magyar glosszrium 1984. Bp.
b, Szamota Istvn-Zolnai Gyula: Magyar oklevl sztr 1902-1906.
c, Szab F. Attila-Benedekn Gergely Piroska-Mzesn Kabn Annamria: Erdlyi-magyar sztrtneti tr
4. Etimolgiai sztrak
Def.: a nyelvtudomnynak az az ga, amely elvlaszthatatlan egysget alkot a sztrtnettel, kutatja a szavak trtnett felhasznlva a fldrajz, trtnelem, nyelvszet, mvszettrtnet kutatsait.
Szkebben: szfejts, szeredeztets. 1900-as vek elejn vgeznek elszr ilyen kutatsokat, kezdetben folyiratokban. 1904-ben r ki a MTA erre plyzatot.
- Gombocz Zoltn-Melich Jnos: Magyar etimolgiai sztr 1919-44. 17 fzetben jelent meg, de Gombocz halla miatt csak G betig jutottak.
- Brczi Gza: magyar szfejt sztr 1941. Mvelt olvasknak kszlt, rvid szcikkek, cmsz utn utals, az elforduls dtuma, szfaja, szrmazkai
- A magyar nyelv trtneti etimolgiai sztra 3 ktet a 4. a mutat. Egyesti a trtnelmi s etimolgiai sztr sajtossgait, megadja a cmsz defincijt, forrst, elfordulst, nmet s latin megfelelket ad, utal kdexekre.
5. ri sztrak
Kritikai kiads: irodalmi mnek, az eredeti kziratok vagy az els kiadsok alapjn szerkesztett jegyzetekkel elltott tudomnyos kiadsa.
pl. ri sztr
abrosz f. (3) + jelents + verscmek
- 715/6 – sor – ez a kritikai kiadsban jellt lapszm
- Petfi sztr – J. Soltsz Katalin-Szab Dnes-Wacha Imre- Gldi Lszl. 4 ktetes 1973-1987. 150. vfordulra adtk ki.
Petfi letmvnek, verseinek, przinak nyelvt s stlust vizsgljk. Nyelve rzi az irodalmi nyelv korabeli hagyomnyait, s a npies nyelvhasznlatot is. Tartalmaz, rvidtseket, tjkoztatt, elszt, szerkesztsi elveket-hasznlatot, felsorolja a kltemnyeit, cmet, idpontot, sszes mveiben hol tallhat, idegen szval is magyarz.
- Csokonai szkincstr – Jakab Lszl-Bicskei Andrs. Ez is kritikai kiadson alapul, nem sztr, inkbb adattr, meghatrozza a szfajt, idzeteket nyjt, megahatrozza a sz gyakorisgt a kltnl. 9812 szt dolgoz fel. Mai helyesrssal adja meg, de eredetit is kzl.
6. Sajtos rendeltets sztrak
- Helyesrsi tancsad sztr
- A magyar nyelv szvgmutat sztra
- Rgi magyar csaldnevek sztra
- Szls, kzmonds, szinonima sztrak
- Baranyai Decsi Jnos: Szls s kzmonds gyjtemny 1589.
- O.Nagy Gbor: Magyar szls s kzmonds gyjtemny
Mi fn terem?
- O. Nagy Gbor: Magyar szinonima sztr 1961.
Feladat:
1. rja le az albbi szavak szcikkt, mintha rtelmez kzisztr szerkesztje lenne!
iskola
nyelvjts
rettsgi vizsga
2. Minek a rvidtse a U.M.T.SZ., kSz. NY..SZ. T.SZ.