Krlbell 14 milli magyar l a vilgon, de csak 10 milli Magyarorszgon. A tbbiek a vilg minden tjn, kisebbsgi krnyezetben. A nem anyanyelvi terleten l npcsoportokat kisebbsgnek nevezzk s azt a kisebbsget, amely nem anyanyelv llam hatsga alatt egy tmbben l, szrvnynak. A kisebbsgnek a szrvnyon kvl mg kt tpust klntjk el: trtnelmi kisebbsg (shonosok, rgta azon a helyen lnek) s a bevndorolt kisebbsg.
Az 1990-es vektl nagy hangslyt fektetnek arra, hogy a kisebbsgek egyenlsgben lhessenek a tbbsggel, pl. hasznlhassk sajt kultrjukat, nyelvket, vallsukat. Erre vonatkoz nemzetkzi egyezmnyek: A regionlis s kisebbsgi nyelvek eurpai chartja (1992), Nyelvi jogok egyetemes nyilatkozata (1996).
A hatrokon tl l magyarok nyelvnknek valamely kontaktus(rintkezs) vltozatt beszlik. Ez a kontaktusvltozat az egynyelv magyarok nyelvtl eltr, kt- vagy tbbnyelv krnyezet hatst mutat vltozat. Kontaktusvizsglatokkal analizltk a magyarorszgi s a hatron kvli nyelvvltozatok klnbzsgt. Vannak mindentt meglv, egyetemes vltozk (pl. hzban van-hzba van), de vannak csak a nyelvi rintkezs hatsra ltrejtt vltozk (pl. magyar –szlovk kontaktus: motorkerkpr-motorka, epvel mtik-epre mtik). Mivel a krnyez orszgokban indoeurpai nyelveket beszlnek, gy az rintkezs hatsra a szsszettelek helyett szttagol kapcsolatot(lgtr-lgi tr, telefonl-telefont ad) alkalmaznak. A legszembetnbb sajtossga a hatron tli magyar nyelvvltozatoknak a szkszletben ragadhat meg. Gyakran ezek a szavak tletesebbek, szemlletesebbek, eredetibbek, mint magyar megfelelik.
krptaljai: beteglapon van-tppnzen van, lehuzakodik-leveszi a cipjt, bulocska-zsemle
szerbiai: szemafor-jelzlmpa, kikiriki-fldimogyor
szlovniai: elszmla-kltsgvets, tks- gyetlen.
A sztenderd magyar nyelv kzpontja a Magyar Kztrsasg, rszleges kzpontjai: Romnia, Szlovkia dli rsze, a volt Jugoszlvia, a vajdasg, Ukrajna krptaljai rsze. Ezeken a terleteken van magyar nyelv kzigazgats, oktats, rsbelisg, tmegtjkoztats, knyvkiads, tudomnyos let.
Ms nemzetisgek is lnek Magyarorszgon bell, akiknek szintn biztostanunk kell a jogaikat pl.: bolgr, cigny, grg, horvt, lengyel, nmet, rmny, romn, ukrn, szerb, szlovn, ruszin, szlovk, ukrn. (Ha az orszg ezt nem biztostja, akkor az anyaorszgnak a ktelessge!)
Azt a szemlyt, aki kt vagy tbb nyelvet tud, ismer, ktnyelvnek bilingvisnek nevezzk. Ilyen pl. : a bevndorlk – akik kevsb beszlik jl a nyelvet , a tolmcs, a fordt, a nyelvtanr, az zletember – akik magas szinten hasznljk a msik nyelvet is. Az egyni ktnyelvsg lehet egyenltlen (ha kevsb ismeri s alkalmazza a nyelvet, csak alkalmanknt) s lehet kiegyenltett (pl. gyerekkorban tanulja, vagy felnttkorban, ha valaki emigrl). Mindenki szmra hasznos a hozzad (additv) ktnyelvsg, melyben az egyn mg egy nyelvvel gazdagthatja nyelvi repertorjt, anlkl, hogy anyanyelvt feladn, vagy anyanyelvi tudsa brmilyen mdon krosulna. Htrnyos viszont a felcserl (szubtraktv) vagy kulturveszt ktnyelvsg, mert az anyanyelv httrbe szortsa, elhagysa egyni s trsadalmi problmkat okoz (pl. Krptalja: magyar anyanyelv s ukrnul is akcentus nlkl beszl). A bilingvizmus lehet egyni – pl. a gyerek ktnyelvknt nevelkedik, ha megtanulja egy j trgy nevt, azt azonnal kt nyelven fogja tudni; s kzssgi: pl. az egyik nyelvet csak otthon hasznlja, a msikat pl. iskolban pl. a cignyok.
A szakirodalom beszl tovbb gyermekkori, fiatalkori s felnttkori ktnyelvsgrl.
A diglossszia, (Fergusson alkotta meg ezt a mszt) azaz kettsnyelvsg a bilingvizmus egyik fajtja, melyet akkor hasznlunk, ha az egyik nyelvvltozat trsadalmilag alrendelt, a msik kiemelt szerep, s a kzssg mindkettt hasznlja. A diglott, a beszl, mindig hasznl egy elsdleges nyelvvltozatot s egy flrendelt nyelvvltozatot. Pl. otthon nyelvjrs alapjn kommunikl, de hivatalos gyek intzsekor nem, ekkor az irodalmi nyelvet hasznlja.
Az olyan orszgokban, amelyekben a nyelvek hasznlata tartsan egyenltlen, megindulhat a nyelvcsere, azaz ttrnek egy msik nyelv hasznlatra. A nyelvcservel ellenttes a nyelvmegrzs, melyet a nyelvi tervezs, a nyelvpolitika s a nyelvmvels tz ki clul. Jelenleg kb. 6000 nyelv van, de csak kb. 200 orszg, ebbl kvetkezen a vilg orszgainak tbbsge tbbnyelv. Olykor elfordul a nyelvfelleszts is, pl. a hber vagy a gael esetben.
Ha a ktnyelvsg sorn kapcsolatba kerlt nyelvek keverednek, egy j nyelv jn ltre, ezt pidzsinnek hvjuk. A pidzsinnek nincsenek anyanyelvi beszli, kb. 100-200 vltozata van, senkinek sem elsdleges (vernakulris) nyelve, kisegt nyelv, ideiglenes. Etimolgija nem ismert: taln a hber csere vagy az angol galamb szbl szrmaztathat.Ez is egy kd, egy reduklt nyelv, ltalban kereskedelmi kapcsolattarts segtsre jn ltre, szbeli kommunikcis forma, de egyik hasznl sem tanulja meg a msik nyelvt, grammatikja, szkincse korltozott. Eltnsnek oka: a npek kapcsolata megsznik vagy kreolizldik, vagy megtanuljk a npek egyms nyelvt.
Ha egy pidzsin nyelvnek a hasznlata bvl, akkor anyanyelvi beszli is lesznek s ekkor mr kreolnak hvjuk, melynek mr van nyelvtana, elfogadott vlik. A kreolizlds oka: mr nem csak egy adott szituciban, hanem egyb kzssgi krben is hasznljk, a gyerekek mr ezt halljk, gy nnek fel. Jellemzi: a szkincs, a nyelvtan, a stlus gazdagodik, stlusvltozatok alakulnak ki, de nagyon gyakran a kreol visszaalakulhat az eredeti nyelvv. A nyelvkeveredsre j plda: fragnol (francia s spanyol), a franglais (francia s angol) s a hunglish (magyar s angol).
A nyelvtudsnak htrnya is lehet pl. knnyen vlhat valaki flnyelv (ha kevsb jrtas a nyelvben), ketts flnyelv (egyik nyelvet sem beszli helyesen). Sokszor instabil llapot alakul ki, melynek hatsra kifejldik az egynyelvsg, a nyelvi tredezs, a nyelvromls (kisebbsgi krlmnyek kztt), a funkcionlis egyszersds (mennyisgi visszaszoruls), a nyelvhall. Ennek elkerlsre nagyon fontos a nyelvpolitika s a nyelvi tervezs.
Nyelvpolitika, nyelvi tervezs
A nyelvi tervezs a nyelvhasznlat tudatos befolysolsa, tudatos nyelvmvel tevkenysg. Szndkos beavatkozsi ksrlet egy nyelvbe vagy nyelvi vltozatba. A nyelv az azonossg tudat jelkpe, gy tervezni kell a nyelv lett. Legelszr a 3. vilgban volt errl sz. A legtbb esetben erre akkor van szksg, ha pl. egy hatron tli ember sajt nyelvn nem tanulhat szakmt vagy hinyzik a szkszlet (pl. tudomny). Feladata: intzmnyhlzat segtsgvel, tmegtjkoztatssal pl. visszaszortani a kros jelensgeket.
A nyelvi tervezs kt f rszre oszlik: 1. a nyelvhasznlatra, 2. a nyelvre hat tevkenysgre.
Kt f tevkenysgi formja van: 1. llapottervezs: bels tervezs, nyelvfejleszts, a nyelv rendszervel, szerkezetvel, llagval sszefgg tevkenysg. Eszkzei: ortogrfia, a szkszlet j forrsainak feltrsa, irodalom kialaktsa pl. Kazinczy. Rgztik a nyelv normit, a helyesrst, a nyelvhasznlatot. Kt szakasza: a nyelvjts s nyelvmvelsi szakasz – llagmegrzs.
2. Helyzettervezs: Sttustervezs. Egy nyelvnek megvltozhat funkcija, pl. kisebbsgi gyerekek llami iskolba kerlsvel cskken a sttus. Ha j nyelv van egy llamban, n a status. A hivatalos nyelvv vls a legjobb plda a statusvltsra.
A magyarorszgi nyelvi tervezs:
1. - A magyar mint anyanyelv – nyelvmvels
- A magyar nyelv tudomnyos vizsglata pl. szakszkincs alkotsa pl. szmtgp
- Amit a kor, a kzssg ignyknt megkvetel, annak megfeleljen a nyelv pl. anyanyelvi oktats. Alkalmas legyen nemzetkzi kapcsolatra.
2. A kisebbsgekkel val nyelvi tervezs
- Az anyaorszgi s kisebbsgi nyelv fenntartsa
- Tudomnyos vizsglat megteremtse pl. tanszkek
Fenntartst, funkcionlst biztostani
3. Idegen nyelvi oktats
A nyelvtervezsi elvek kitalli ltalban politikusok, vgrehajti, akadmik, oktatsi s mveldsi szervezetek.
A nyelvpolitika feladata, hogy tudatos politikai dntsekkel segtse az anyanyelv, ms hazai nyelvek vagy idegen nyelvek hasznlatt, azaz, hogy a magyar nyelvet beszlk minl knnyebben megrtsk egymst, s szt rtsenek ms orszgok llampolgraival is.
Tgabb rtelemben a nyelvi tervezs szinonmja, szkebben: helyzettervezs.
A nyelvstratgia a nyelvpolitika s a nyelvi tervezs cljainak, konkrt feladatinak, a feladatok vgrehajtsnak megfogalmazsa.
A nyelvpolitikban is nagyon fontos a szolidarits. Franciao.-nak egyetlen nyelve van, Svjcban 3 hivatalos nyelv: nmet, francia, olasz, a grgk pl. a macednokat hellenizltk, a volt Szovjetuni terletn is eloroszosts volt jellemz. Az USA megenged politikt folytat, muszj, hiszen csak minden 6. ember amerikai.
A nyelvmvels a nyelvtervezssel rokonthat, leginkbb azrt, mert f felfogsa a nyelvkzpontsg (nyelv jobbtsa a clja) s az emberkzpontsg (kzppontjban a megrts ll). A nyelvmvels egyik eszkze a purizmus, a nyelv megtiszttsa, mdszere pedig a nyelvi babona, azaz a nyelvi szablyok.
A hazai nyelvhasznlat fejldst meghatrozza az iskolkban foly anyanyelvi nevels sznvonala, a kzletben, a mdiban hasznlt nyelv llapota. Befolysoljk az embereknek az a nyelvkhz val viszonyulst az a nyelvi msorok, a sajtrsok, a plyzatok, vetlkedk.
Nlunk a nyelvi tervezssel: az Oktatsi Minisztrium, a Nemzeti Kulturlis rksg Minisztriuma s a Magyar Tudomnyos Akadmia foglalkozik.
Feladat:
1. Mirt nevezhetjk Szent Istvn kirly fihoz rt intelmnek albbi sorait az els, jogi szablyozst is jelent nyelvpolitikai gondolatnak?
Mert amiknt klnb-klnb tjakrl s tartomnyokbl jnnek a vendgek, gy klnb-klnb nyelvet s szokst, klnb-klnb pldt s fegyvert hoznak magukkal, s mindez az orszgot dszti, az udvar fnyt emeli, s a klfldieket a pffeszkedstl elrettenti. Mert az egynyelv s az egyszoks orszg gyenge s esend. Ennlfogva megparancsolom neked, fiam, hogy a jvevnyeket jakaratan gymoltsad s becsben tartsad, hogy nlad szvesebben tartzkodjanak, mintsem msutt lakjanak.
2. rveljen az lltsok mellett vagy ellen!
A nyelvtants akkor j, ha csak grammatikt tant.
A modern szmtgpes korban nincs szksg a helyesrs tantsra, mivel minden gpben megtallhat a helyesrs-ellenrz program.
3. rveljen ezen llts mellett!
Anyanyelvnk oly mrtkben romlik, hogy szksg van trvnyes szablyozsra.
4. Vizsglja meg a kvetkez npdal alapjn a Kelet-Erdlyben lk nyelvnek hangtani, szkincsbeli s nyelvtani sajtossgait!
Nincs olyan fa, mint a bikkfa,
Abbl lesz e vka, kupa
Kvr pele1 az udvba,
Pnk2 sl az olajba.
Hej, haj, hujja haj,
Nincsen mostan semmi baj!
(siklndi tncdal, Udvarhely megye)
1fk odvban tli lmot alv. hamvas szn rgcsl
2fnk
5. Miben ismeri fel az angol nyelv szablyrendszernek hatst a kvetkez elrontott magyar mondatokban?
-Lertam minden.
-Az n apm egy kicsi lusta.
-Az fnykpezgpe nem jl van.
-gy voltam tanulva.
-Vegyl egy vizsgt.
6. Milyen tpus nyelvpolitikt vl felismerni a kvetkez adatsor alapjn, Indokolja vlaszt!
Algriban a lakossg etnikai sszettele: arab 82.6%, berber 17%, egyb 0,4%.
Hivatalos nyelv: az arab.
vagy
Mikronziban (szigetorszg a Csendes-cenban) a lakossg etnikai sszettele: